Bolovi poslije vađenja zuba

Nitko ne voli bol, osobito ako se radi o zubima. Otkad postoji stomatologija, strah od boli utjecao je na mnoge ljude i sprječavao ih u obavljanju stomatoloških pregleda i održavanju dentalnog zdravlja.

U suvremeno doba strah od boli sveden je na minimum. Bez obzira o kakvom se stomatološkom zahvatu radilo, nijedan stomatolog koji drži do sebe i svoje ordinacije neće dopustiti da pacijent tijekom postupka trpi bolove i da to uzrokuje izbjegavanje stomatološke ordinacije u budućnosti.

Lokalna anestezija uobičajen je postupak koji stomatolozima omogućuje nesmetano izvođenje zahvata tijekom kojih pacijenti ne osjećaju nikakvu bol.

Iako sam zahvat nije bezbolan, moguće je da dođe do pojave boli naknadno, kad popusti anestezija. Ovo je sasvim uobičajeno, osobito nakon kirurških zahvata u usnoj šupljini ili nakon vađenja zuba.

Vađenje zuba

vađenje zuba

Samo vađenje zuba postupak je kojem se pribjegava isključivo kad više nije moguće spasiti oštećeni zub ili ako zub smeta i zauzima potreban prostor prilikom ugradnje zubnih implantata i zubne protetike. Češće je u pitanju uznapredovala bolest zubi kao što je karijes, najčešća bolest čovječanstva.

Nakon vađenja zuba u ustima ostaje rana na mjestu praznog prostora odakle je izvađen zub. Ranaće nakon zahvata možda lagano i krvariti te će cijelo područje oko nje biti osjetljivo sljedećih nekoliko dana.

Vrlo brzo nakon vađenja zuba tijelo će na mjestu rane stvoriti krvni ugrušak i započeti proces zacijeljenja. U roku od najviše nekoliko sati nakon zahvata lokalna anestetija će popustiti i izvjesno je da će se pojaviti bol, a možda i oticanje tkiva na mjestu rane.

To nije ništa neobično, bol nakon vađenja zuba je neizbježna i sastavni je dio oporavka.

Koliko traje bol nakon vađenja zuba?

Nakon vađenja zuba, najčešće odmah nakon što popusti anestezija, osjetit ćete bol. Bol se može javljati i nekoliko dana nakon vađenja zuba. Preporuka je da si u tom slučaju pomognete tabletama protiv bolova, ali bez pretjerivanja, isključivo u dozvoljenim dozama.

Ako bol traje duže od toga i analgetici ne pomažu, osobito ako se radi o jakoj, probadajućoj boli, najbolje je obratiti se stomatologu.

Što je suha alveola?

Spomenuli smo već krvni ugrušak koji nastaje u rani nakon ekstrakcije (vađenja) zuba. Ugrušak je ključan za zarastanje rane.

Ponekad se ugrušak ne stvori, odnosno pacijent sam spriječi njegov nastanak. Rana koja ostaje u ustima nakon vađenja zuba novost je za pacijenta i ponekad je teško suzdržati se od doticanja i “istraživanja” rane jezikom.

Bitno je ostati discipliniran i ne poremetiti nastanak krvnog ugruška. U suprotnom može doći do pojave poznate pod nazivom suha alveola. Radi se o izrazito bolnoj i neugodnoj pojavi praćenoj i neugodnim mirisom.

Bol nastaje zbog toga što, izostankom krvnog ugruška, alveola ostaje suha te ondje dospijevaju ostaci hrane i bakterija.

Kako se liječi suha alveola?

lijecenje suhe alveole

Iako je bol iznimno neugodna i teško ju je suzbiti analgeticima, postupak liječenja nije kompliciran. Stomatolog će ponovo otvoriti ranu, očistiti ju mehanički i antiseptikom te u nju staviti lijek koji sadrži sredstvo protiv bolova i pospješuje stvaranje ugruška. Sam postupak potrebno je ponekad ponoviti više puta. Suha alveola uglavnom se izliječi kroz tjedan dana.

Kako spriječiti nastanak suhe alveole?

Kako bi oporavak nakon vađenja zuba prošao brzo i bez komplikacija, ključno je držati se uputa stomatologa.

Nikako ne smijete ispirati ranu. Najbolje je ne dirati ju uopće. Također izbjegavajte mućkanje tekućine u ustima i žvakanje osjetljivom stranom usta. Preporuka je ispijati tekućinu na slamku kako se ne bi isprao ugrušak.

Pušačima je preporuka izbjegavati pušenje barem 24 sata nakon vađenja zuba, s obzirom da pušenje usporava zacjeljivanje rane.

Ako je osoba sklonija infekcijama, veća je i mogućnost nastanka she alveole.

Kada posjetiti stomatologa?

Stomatolog će vam nakon zahvata dati točne upute što i kako jesti i piti idućih nekoliko dana te kako očuvati ranu.

Ako dođe do pojave jake boli koja ne prolazi i ne možete ju suzbiti tabletama protiv bolova, najbolje je doći na pregled kako bi se utvrdilo je li došlo do nastanka suhe alveole te kako bi se problem otklonio.

Kontaktirajte nas s povjerenjem.

Kontakt