Kako imati lijep osmijeh
Lijep osmijeh je najčešće prva stvar koju ljudi primjećuju na drugoj osobi. Vesela, nasmijana osoba atraktivnim i blistavim osmijehom razoružat će svakog sugovornika.
Lijep osmijeh pomaže u ostavljanju boljeg dojma, značajno olakšava interakciju s drugima i u velikoj mjeri podiže samopouzdanje osobe.
Nije stoga ni čudno što je osmijeh jedan od ključnih aspekata ljepote i privlačnosti i svatko želi da i njegov osmijeh bude bijel i blistav poput onoga kakav imaju poznate filmske i glazbene zvijezde.
U većini slučajeva za lijep osmijeh potrebno je truditi se svakodnevno, a ponekad ni to nije dovoljno.
Popravite oštećene zube
Ponekad se zub može oštetiti traumom – padom ili udarcem. Tada zub može napuknuti ili se odlomiti.
Ipak, najčešća oštećenja na zubima uzrokovana su nastankom karijesai njegovim širenjem. Osim što estetski djeluje odbojno, karijes uzrokuje propadanje zuba, kao i mogući gubitak zuba.
Nemojte si ovo dopustiti. Izgubljeni prirodni zub nikad vam više neće izrasti. Ako su vaši zubi načeti karijesom, posjetite stomatologa i popravite ih što prije.
Za oštećenja zuba izazvana traumom također ima lijeka. Moderna stomatologija omogućuje vam saniranje oštećenja postavljanjem atraktivnih ljuskica za zube ili ugradnjom zubnih krunica, ovisno o vrsti i stupnju oštećenja zuba.
U svakom slučaju, ako imate oštećenja na zubima, reagirajte odmah i naručite se na stomatološki pregled.
Ispravite zagriz
Čak i ako temeljito brinete o higijeni zubi i nemate problema s karijesom, priroda vam ponekad neće dati savršen osmijeh.
Nepravilan položaj zubi česta je pojava i potrebno ga je korigirati primjenom ortodontske terapije. Ako mislite da i nije toliko važno što su vam zubi malo nepravilni, imajte na umu da korekcija položaja zubi nema samo estetsku svrhu, nego i zdrvstvenu.
Nepravilan zagriz može uzrokovati bolove u čeljusti, probleme sa žvakanjem, oštećenje zubi te čak i otežano disanje i govor.
Dobra vijest je da za ortodontsku korekciju zagriza nikad nije prekasno, bez obzira koliko ste stari. Iznenadit ćete se koliko rezultati mogu biti čudesni.
Vratite boju i sjaj zubima putem izbjeljivanja zubi
Sjajan osmijeh je, nažalost, prolazna stvar. Zubi s vremenom tamne pod utjecajem hrane i obojenih pića kao što je kava, crno vino i sl.
Mrlje na zubima također su česta pojava koja nastaje s vremenom.
Ipak, nije sve izgubljeno. Osmijeh se može revitalizirati. Postupak izbjeljivanja zubi jedan je od najčešćih estetskih postupaka u suvremenoj stomatologiji.
Ako se izvodi u stomatološkoj ordinaciji, postupak je posve siguran i ne oštećuje zube. Za razliku od raznih tretmana za izbjeljivanje unutar kućne radinosti i s interneta, stomatološko izbjeljivanje zubi ne djeluje abrazivno na zubnu caklinu, nego mijenja nijansu zuba kemijski.
Ako imate zdrave zube, a niste zadovoljni njihovom bojom i sjajem, pjeskarenje zuba i njihovo izbjeljivanje riješit će vaš problem i vratiti vam blistavi bijeli osmijeh kakav ste prije imali.
Nadomjestite izgubljene zube
Možda vam se dogodilo da st u jednom trenutku iz nekog od već navedenih razloga ostali bez jednog ili više prirodnih zubi i vaš osmijeh sada više nije cjelovit, nego narušen.
Osim što ne izgleda lijepo, nedostatak jednog ili više zubi uzrokovat će pomicanje zubi i ozbiljne probleme u vašoj usnoj šupljini.
Iz tog razloga ključno je nadomjestiti izgubljene zube umjetnim zubima pomoću postavljanja zubnog implantata ili ugradnjom zubnog mosta.
Suvremena stomatologija ima rješenje za vas. Najvažnije je da će nadomještanjem izgubljenih zubi vaš osmijeh ponovno biti cjelovit i lijep, a žvačna funkcija u potpunosti vraćena.
Držite do redovitog i pravilnog obavljanja oralne higijene
Navika redovitog pranja zubi stječe se u najranijem djetinjstvu i potrebno je pridržavati je se cijelog života.
Na zubima se konstantno nakupljaju bakterije i plak, a ostaci hrane koji često nisu vidljivi golim okom, ali su ondje, tome značajno pogoduju.
Pravilno i redovito održavanje oralne higijene jedan je od temelja očuvanja vašeg osmijeha. Sama oralna higijena ne može u potpunosti očuvati izgled i zdravlje vaših zubi, potrebno je tu uključiti i redovite odlaske na stomatološke preglede.
Ipak, ako ju zanemarite, uzalud sve ostalo, vaš osmijeh brzo će izgubiti i ljepotu i cjelovitost.
Riješite se loših navika po zube
Sitnice koje svakodnevno radimo često nisu bezazlene koliko se čine. Pušenje, jedenje zašećerene hrane, ispijanje gaziranih pića, grickanje leda, otvaranje boca zubima i slične radnje destruktivne su po zube.
Šećer iz hrane uzrokuje stvaranje karijesa, kiselina iz gaziranih pića oštećuje zubnu caklinu, a korištenje zuba kao oruđa/alata za razne primjene prije ili poslije će uzrokovati oštećenje cakline, pa čak i puknuće zuba.
Ako se preopznajete u nekim od ovih loših navika, riješite ih se što prije i očuvajte svoj osmijeh.
Redovito posjećujte stomatologa
Posjećujte stomatologa barem dva puta godišnje.
Jedna od najvećih zabluda kada je u pitanju dentalno zdravlje je da je sve u redu s vašim zubima ako ne vidite karijes i ništa vas ne boli.
Bol u zubima najčešće se neće pojaviti sve dok stanje ne bude ozbiljno. Isto tako, sami gotovo nikad nećete uspjeti uočiti pojavu karijesa u stražnjim dijelovima čeljusti.
Stomatolog će to uočiti s lakoćom i riješiti problem prije nego što uopće nastane.
U sigurnim ste rukama.
Kontakt