Što je bruksizam i kako ga se riješiti?
Sigurno ste čuli za pojavu škripanja zubima noću, u snu. To se zaista događa, i to prilično često. Ponekad škripanje zubima zna biti zaista glasno, do te mjere da drugim osobama može ometati normalan san. Ako se i sami budite s bolovima čeljusnog zgloba ili stisnutih zubi , velika je vjerojatnost da patite od bruksizma.
Bruksizam je nekontrolirano škripanje i stiskanje zubi. Najčešće se događa tijekom spavanja i osobe nisu svjesne toga, eventualno tek ujutro osjećaju posljedice toga. S vremenom, neliječeni bruksizam može dovesti do trajnog oštećenja zubi i potpornih zubnih struktura.
Koji su simptomi bruksizma?
Postoji nekoliko simptoma koji upućuju na to da vam se preko noći događa nekontrolirano škripanje zubima kao što su:- bol u žvačnim mišićima
- bol u blizini uha ili neugodan osjećaj u tom području
- preosjetljivost zuba na toplinu i hladnoću te na okuse (slatko-kiselo)
- glavobolja
Dodatno, ako od bruksizma patite duže vrijeme, vjerojatno ćete i sami početi uočavati fizička oštećenja koja nastaju na vašim zubima. Dok škripite zubima, na njima dolazi do oštećenja, a može doći čak i do pucanja zubi. Bruksizam se, doduše, ne manifestira samo putem škripanja zubima.
Moguće je i da bude nečujan, bez pokreta donje čeljusti, pri čemu ne dolazi do škripanja, nego samo do stiskanja zubi, no i to jednako loše utječe na zube, žvačne mišiće i čeljust.
Bruksizam je izrazito destruktivan po zube iz razloga što sila kojom nekontrolirano stišćete zube u snu može biti i do nekoliko puta jača nego kad svjesno stisnete zube. Bol u mišićima i čeljusnim zglobovima, kao i moguća oštećenja cakline, neizbježna su ako se ovo ne liječi.
Zašto dolazi do bruksizma?
U današnje vrijeme, u kojem ljudi žive sve bržim tempom, stres i anksioznost postali su svakodnevica i glavni uzrok bruksizma. Čak i ako tijekom dana to uspijevamo kontrolirati, tijekom noći, u snu, to se može manifestirati upravo u obliku ovog neugodnog poremećaja, što dovodi do mogućih zdravstvenih problema.
Bruksizam se, u obliku stiskanja zubi, može javljati i danju, najčešće pri fizičkim naporima, ali i kao nesvjesna, nekontrolirana pojava.Škripanje zubima kod djece
Bruksizam je učestala pojava kod djece. Uzrok nije potpuno razjašnjen, smatra se multifaktorijalnim. Osim genetske predispozicije uzrok može biti nepravilan položaj zubi kao i emocionalni faktori poput stresa i frustracija. Također, potencijalni uzrok mogu biti i alergije.Posljedice bruksizma kod djece su slične kao kod odraslih:- potrošenost zubi,
- glavobolja,
- bol u žvačnim mišićima
- fraktura zuba
- prerano nicanje trajnih zubi zbog potrošenosti mliječnih
- bolovi i škljocanje u čeljusnim zglobovima.
Ako je potrebno djetetu se može napraviti udlagu za noćno škripanje, međutim zbog rasta i razvoja čeljusti potrebne su redovite kontrole i često mijenjanje udlaga.
Udlaga za zube
Ako stomatolog ustanovi bruksizam uputit će pacijenta kod protetičara koji će izraditi udlagu koja će štititi zube od daljnjeg trošenja. Pri tome bi naglasili da udlagu treba izraditi stomatolog koji je dobro potkovan znanjem o čeljusnom zglobu. Pacijenti često dobiju od stomatologa štitnike koji nemaju funkciju terapeutske udlage.U našoj ordinaciji bruksizam liječimo korištenjem posebne udlage za zube, individualne za svakog pacijenta. Pomoću ove udlage postižemo sljedeće:
- sprječava se daljnje trošenje površine zubi
- omogućuje se pravilan položaj zubi i čeljusti
- uklanjaju se simptomi – glavobolje, bolovi u čeljusti i sl.
- postiže se kvalitetniji san, neometan škripanjem zubi
Što učiniti ako sumnjam da mi se događa škripanje zubima?
Ako primijetite da vam se događa škripanje zubima ili nekontrolirano stišćete zube, savjetujemo da se obavezno javite svom stomatologu. Doktor će bez sumnje vidjeti tragove i oštećenja nastala bruksizmom te odrediti terapiju.
Čaki i ako vam netko drugi, primjerice vaš životni partner, napomene da škripite zubima u snu, nemojte to shvatiti olako, možda zaista imate problem kojeg niste ni svjesni.
Ako je tako, trebate reagirati i obaviti stomatološki pregled što prije kako ne bi došlo do daljnjeg oštećenja zubne cakline i potpornih struktura zubi te svih ostalih pratećih neugodnih posljedica poput bolova u čeljusti i žvačnim mišićima.
Ovaj poremećaj može se tretirati i liječiti. Stomatolog će vam pomoći čak i ako niste reagirali na vrijeme, no tada je tretman teži, dugotrajniji i potencijalno skuplji. Dobra je vijest da se u današnje vrijeme pomoću ljuskica/veneers, krunica i onlay-a postiže vrhunska estetika. A za besprijekornu funkciju koristimo revolucionaran aparat Modjaw 3D koji u potpunosti simulira vaše kretnje i omogućava postizanje idealnog zagriza. Nakon završene rehabilitacije pacijentu se izdaje udlaga za noć i ukazuje na važnost nošenja iste.
Međutim, kada se reagira na vrijeme velika je šansa da ćete sačuvati vaše zube od oštećenja te da nećete iskusiti bolove u uhu, odnosno u zglobovima blizu uha i mišićima koje koristite pri žvakanju.