Parodontologija
Parodontologija je grana stomatologije čija je svrha liječenje, ali i sprečavanje bolesti parodonta – potpornih tkiva i struktura koje povezuju zube s čeljusnom kosti. Parodontološke bolesti često ostaju nedetektirane do trenutka kad je već izazavana značajna šteta na zubima i njihovim potpornim tkivima. Zubni plak koji uočavamo vizualno može na prvu djelovati relativno bezopasno, no u pozadini, ispod zubnog mesa, postoji mogućnost da su u nastanku puno veći problemi za Vaš parodont.
Što je parodont?
Parodont čine gingiva ili zubno meso, kost te vezivna tkiva. Bolesti parodonta česta su pojava uslijed neodržavanja oralne higijene. Najpoznatija i najčešća bolest parodonta je upala zubnog mesa ili gingivitis. Upala zubnog mesa nastaje nakupljanjem bakterija na površini zuba, a karakterizira ju natečenost, crvenilo i krvarenje desni.
Gingivitis ili upalu desni uglavnom uzrokuje nepravilno održavanje ili neodržavanje zubne higijene, no mogući su i neki drugi čimbenici koji pospješuju njegov razvoj. U svakom slučaju, ukoliko dođe do pojave gingivitisa, nužno je posjetiti stomatologa i potražiti adekvatno liječenje.
Neliječenjem upale zubnog mesa bakterijska infekcija se širi i prodire u dublja zubna tkiva te na taj način nastaje upalno stanje poznato pod nazivom parodontitis, odnosno parodontoza. S obzirom da se u ovom slučaju radi prodiranju infekcije ispod same površine zuba i zubnog mesa, uznapredovala parodontoza može dovesti do gubitka kosti i potpornih tkiva, što u konačnici rezultira gubitkom zuba.
