Ova web stranica koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu web stranicu i pomažu našem timu da shvati koji su vam odjeljci web stranice najzanimljiviji i najkorisniji. Više o pravilima privatnosti pogledante na linku.
Oralna kirurgija
Oralna kirurgija je grana stomatologije koja podrazumijeva sve vrste kirurških zahvata unutar usne šupljine. Bez nje bi mnogi stomatološki zahvati bili bi neizvedivi. Najčešći zahvat predstavlja vađenje zuba. Osim vađenja zuba, u oralnu kirurgiju pripadaju i zahvati apikotomije i alveotomije, odnosno vađenje umnjaka te mnogi drugi zahvati.
Vrste zahvata u oralnoj kirurgiji
Oralna kirurgija ima puno primjena u stomatologiji, od samostalnih zahvata do pripremnih zahvata u svrhu neke druge stomatološke usluge kao što je ugradnja protetskih nadomjestaka. S obzirom da se zahvati izvode pri lokalnoj anesteziji, u potpunosti su bezbolni za pacijenta. Kirurške zahvate izvodi specijalist – oralni kirurg. Prije samog zahvata radi se rendgenska snimka zuba putem koje oralni kirurg dobiva potrebne informacije o stanju i strukturi zuba.
Vađenje zuba
Najpoznatiju primjenu oralne kirurgije predstavlja ekstrakcija ili vađenje zuba. Najčešći razlozi za ekstrakciju zuba su prevelika oštećenost zuba dentalnim bolestima, traumom ili potreba da se oslobodi prostor u svrhu ugradnje protetskih nadomjestaka. Ako nije moguće izvaditi zub ili korijen zuba standardnim putem, postupak izvodi oralni kirurg putem reza na sluznici čeljusti kako bi došao do kosti koja ga okružuje.
Nakon što je zub oslobođen kosti i uspješno izvađen, rana se zašiva kirurškim koncem i slijedi postupak zarastanja. Nakon vađenja zuba potrebno je ranu držati čistom kako ne bi došlo do infekcije.
Vađenje korijena zuba čest je i standardan kirurški postupak u stomatologiji.