kamenac na zubima

Briga o zubima nikad ne prestaje. I najmanje zanemarivanje može pokrenuti lavinu posljedica koje utječu ne samo na estetiku, nego na funkcionalnost i zdravlje zubi, ali i opće zdravlje tijela.

Vjerojatno vam je puno toga poznato o nastanku karijesa a u današnje vrijeme nije teško doći i do brojnih drugih informacija o dentalnim bolestima i očuvanju oralnog zdravlja.

Zubni kamenac jedna je od pojava koja, ako ju se ne tretira na vrijeme, može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme zubi i zubnog mesa.

Zubni plak i zubni kamenac – koja je razlika i kako nastaje?

Ukratko, zubni plak koji se nakuplja na povrišni zuba uzrokuje nastanak zubnog kamenca.

Nastanak plaka nije moguće spriječiti. On se već vrlo brzo nakon pranja zubi ponovno nakuplja na zubima i toga moramo biti svjesni.

Ono što možemo je redovito i pravilno održavati oralnu higijenu kako bi plak bio pod kontrolom i kako ga ne bismo zanemarili i kako se kamenac ne bi počeo pojavljivati nna zubima.

U osnovi, plak su meke naslage koje pod djelovanjem minerala iz sline, hrane i vode s vremenom prelaze u oblik tvrdih naslaga.

Često ljudi nisu ni svjesni da se zubni kamenac nataložio na zubima iz razloga što često nastaje na teže dostupnim mjestima za čišćenje.

Kako zubni kamenac utječe na zdravlje zubi i desni?

Naravno, nastanak zubnog kamenca čest je i na prednjim zubima.

Osim što tamne naslage koje se nakupljaju na površini zuba ne izgledaju estetski ugodno, one uzrokuju i neugodan zadah.

Ipak, zubni kamenac je posebno opasan zbog tendencije da prodire i ispod površine zubnog mesa.

Ovo u pravilu dovodi do pojave parodontnih bolesti – gingivitisa (upale desni) i parodontitisa (parodontoze).

Dok je gingivitis neugodna pojava koja se ipak donekle lako liječi, parodontoza je već ozbiljnija bolest čije liječenje zahtijeva puno više vremena.

Neliječeni parodontitis uzrokuje slabljenje i klimanje zubi, a često dovede i do gubitka zuba. Naime, kamenac se može proširiti prema korijenu zubi i uzrokovati resorpciju kosti i slabljenje cjelokupne strukture zubi.

Kako se uklanja zubni kamenac?

zubni konac protiv kamenca

Kada se kamenac nataloži na zubima, svi se odmah pitaju kako ga se riješiti. Nerijetko ga pokušavaju sami skinuti žustrijim trljanjem četkicom ili čak nekim radikalnijim metodama.

Ipak, zubni kamenac se ne može očistiti u kućnoj radinosti, nego se uklanja isključivo kod stomatologa u stomatološkoj ordinaciji.

Ove tvrde naslage ne možete sami skinuti četkicom za zube, a osobito ne trebate pokušavati to učiniti bilo kakvim drugim sumnjivim metodama koje možda možete čuti “u narodu” ili pronaći na internetu.

Svaka stomatološka ordinacija opremljena je uređajima pomoću kojih stomatolog ne samo da može ukloniti sav zubni kamenac s vaših zubi, nego ih može i ispolirati da ponovno budu sjajni i glatki.

Simptomi razvoja bolesti parodonta?

Ako dođe do razvoja bolesti parodonta, s vremenom dolazi do oticanja zubnog mesa, pojave boli, a moguće je i krvarenje.

Daljnji razvoj bolesti dovodi do klimanja zubi, a potpuno zanemarivanje svih simptoma s vremenom će nesumnjivo dovesti i do gubitka zuba.

Ako primijetite neke od ovih simptoma, čak i ako mislite da nije ništa u pitanju, svakako zakažite stomatološki pregled kako biste bili sigurni da neće doći do većih problema.

Bilo kakvo odgađanje stomatološkog pregleda može biti opasno.

Zadnje što želite je dugotrajno i potencijalno skupo liječenje od težih oblika parodontnih bolesti, a koje ste mogli spriječiti pravovremenom reakcijom.

Kako spriječiti razvoj kamenca i parodontnih bolesti?

Kvalitetna i redovita primjena higijene zubi ključna je za uklanjanje plaka i usporavanje nastanka kamenca.

Uz pastu i četkicu za zube, konac za zube treba biti nezaobilazni dio vaše oralne higijene. Također, razmislite i o korištenju interdentalne četkice za zube, a svakako kao završni dio pranja zubi dezinficirajte usnu šupljinu vodicom za ispiranje.

Na ovaj način držat ćete plak pod kontrolom i značajno usporiti nastanak neugodne pojave kao što je zubni kamenac.

Nažalost, teško ćete ga u potpunosti izbjeći. Plak konstantno nastaje i s vremenom prelazi u kamenac, stoga je nužno posjetiti stomatologa bar dva puta godišnje kako bi pregledao vaše zube i desni i po potrebi primijenio odgovarajuću terapiju.

Čak i ako imate zdrave zube i nisu potrebni nikakvi veći dentalni zahvati, stomatolog vam uvijek može ukloniti kamenac i provesti pjeskarenje zuba kako bi vaš osmijeh bio blistav i estetski privlačan.

Pjeskarenje zuba

zubno pjeskarenje

Postupak pjeskarenja zubi bezbolan je i jednostavan postupak kod stomatologa kojim se uklanjaju mrlje sa zubi, a uglavnom se provodi kao dio postupka čišćenja zubi od zubnog plaka i kamenca.

Pomoću posebnog uređaja stomatolog putem zraka ili vode po zubima raspršuje čestice koje sadrže određene tvari koje djeluju na zube i čiste ih od različitih mrlja i naslaga.

Za pjeskarenje zubi nije potrebna anestezija. Radi se o neinvazivnom postupku nakon kojeg je moguća lagana nelagoda u području zubi, ali ona brzo prođe.

Gdje obaviti čišćenje zubi od kamenca?

Uklanjanje zubnog kamenca, kao što smo već naveli, nikako ne pokušavajte obaviti sami.

Ako primijetite pojavu zubnog kamenca ili sumnjate na to, naručite se na stomatološki pregled, a vaš zubar obavit će ostalo.

Nemojte zbog straha od zubara zanemarivati preglede. Kamenac je pojava koja će svakako prije ili kasnije nastati i nanijeti štetu vašim zubima.

Kako bi se to spriječilo, nemojte samo čekati pojavu simptoma. Vrlo je važno barem dvaput godišnje obaviti redoviti stomatološki pregled i nećete morati uopće razmišljati o nastanku zubnog kamenca.

Kamenac je pojava koja se u stomatološkoj ordinaciji lako i brzo rješava. S druge strane, bolesti koje može uzrokovati pojava zubnog kamenca ne može riješiti jedan stomatološki tretman.

Transformirajte svoj osmijeh.

Kontakt