5 najčešćih bolesti zubi i njihovo liječenje
Briga o zubima jedna je od najvažnijih stavki ne samo dentalnog zdravlja, nego i općeg zdravstvenog stanja čovjeka.
Kako bi zubi ostali uvijek blistavi, bijeli i lijepi, nužno je voditi računa i ulagati trud i vrijeme u održavanje njihove higijene.
Nikome u današnje vrijeme nije strano korištenje četkice za zube, a informacije o adekvatnoj brizi za zdravlje nikad nisu bile dostupnije svima nego danas.
Nažalost, unatoč svemu tome, dentalne bolesti i dalje su vrlo česte, a razloga za to je nekoliko, o čemu ćemo detaljnije u nastavku ovog teksta.
Što su dentalne bolesti?
Dentalne bolesti ili bolesti zubi uključuju i bolesti zubnog mesa i kosti. Nastaju najčešće uslijed zanemarivanja pravilne oralne higijene i neobavljanja redovitih stomatoloških pregleda.
Naši zubi i usna šupljina svakodnevno su izloženi milijunima bakterija te štetnim učincima šećera i kiselina koje unosimo putem hrane i pića.
Nastanak plaka na zubima nemoguće je izbjeći, no možemo održavati zdravlje zubi redovitim četkanjem te periodičnim stomatološkim pregledima.
Nažalost, nerijetko ljudi ovo zanemare te dođe do nastanka dentalnih bolesti koje mogu biti pogubne za zube i značajno ih oštetiti, narušiti cjelovitost osmijeha te dovesti do oštećenja zubnog mesa i gubitka kosti.
Najčešće bolesti zubi
Postoje različite bolesti koje mogu nastati na zubima, desnima i usnoj šupljini. Suvremena stomatologija, uz napredak tehnologije, ima rješenje za njih i danas zaista svatko može doći do dugo sanjanog osmijeha i zdravih zubi.
Donosimo vam pregled 5 najčešćih bolesti zubi i njihovo liječenje.
Karijes
Karijes je najčešća bolest zubi te, uz prehladu, najčešća bolest čovječanstva općenito. Iznimno lako nastaje, često ga je teško uočiti dok ne napravi značajnu štetu na zubima, no također se iznimno lako i liječi – ako se uoči na vrijeme.
Karijes nastaje nakupljanjem bakterija i nastankom kiseline na površini zuba. Najčešće je posljedica zanemarivanja higijene zubi, te bakterije i kiselina s vremenom prodru kroz zubnu caklinu i napadaju dentin, tvrdo zubno tkivo.
U slučaju neliječenja bolesti, dolazi do širenja karijesa dublje u strukture zuba, što može dovesti do gubitka zuba.
Naime, u slučaju uznapredovalog karijesa, ponekad je jedino preostalo rješenje ekstrakcija, odnosno vađenje zuba, kako bi se bolest sanirala i spriječilo širenje na preostale zube.
Liječenje karijesa uobičajen je stomatološki postupak i idealno je liječiti ga dok još nije uznapredovao, za što je ključno redovito posjećivati stomatologa, barem dvaput godišnje.
Čak i ako ne vidite problem sami, simptomi ispočetka mogu biti skriveni, karijes može ostati skriven u stražnjim predjelima usne šupljine, dok ga stomatolog lako može uočiti tijekom pregleda.
Gingivitis
Gingivitis, odnosno upala zubnog mesa ili desni, također je česta pojava kad govorimo o bolestima zuba.
Simptomi gingivitisa su neugodna bol i otečenost desni te moguće krvarenje iz njih. Također je moguć nastanak gnoja te povlačenje zubnog mesa. Iako neugodna i bolna pojava, gingivitis se uspješno se liječi ako se na vrijeme reagira.
Do same upale dolazi uslijed nakupljanja plaka i stvaranja kamenca na zubima. Zubni plak nemoguće je izbjeći čak i ako se služite zubnim koncem, on iznova nastaje već oko 15 minuta nakon pranja zubi. Ipak, moguće ga je kontrolirati redovitim pranjem zuba.
U slučaju nastanka kamenca, u stomatološkoj ordinaciji obavlja se postupak čišćenja zubnog kamenca i pjeskarenje zubi, prilikom čega se uklanja kamenac i nečistoće s površinom zubi. Stomatolog može ukloniti sve tragove kamenca sa zubi i pjeskarenjem učiniti zube sjajnijima i glatkijima, što daje i određenu estetsku komponentu samom postupku.
Na taj način štitimo zube i desni od gingivitisa, ali i težih bolesti koje mogu nastati neliječenjem ove neugodne upale i koje se mogu poprilično zakomplicirati.
Parodontitis
Zanemarivanjem i neliječenjem gingivitisa uglavnom dolazi do razvoja puno ozbiljnije bolesti – parodontitisa ili parodontoze.
Parodontoza nastaje prodiranjem kamenca i plaka ispod površine zubnog mesa. Golim okom ovo nije moguće uočiti, što ovoj bolesti omogućuje da napravi značajnu štetu prije nego što bude otkrivena.
Uznapredovala parodontoza može oslabiti potporu zuba, zbog čega se zub počinje klimati, a može doći i do najgoreg scenarija – gubitka zuba.
Liječenje parodontoze teže je i dugotrajnije od liječenja gingivitisa. Da bi se moglo pristupiti liječenju, prvo je potrebno izliječiti upalu zubnog mesa, nakon čega se pristupa uklanjanju nečistoća ispod površine zuba.
U određenim slučajevima može se dogoditi da bude potrebna kirurška intervencija na zubu kako bi se parodontoza u potpunosti izliječila.
Bruksizam
Bruksizam je pojava poznatija kao škripanje zubima u snu. Ne radi se o bolesti poput karijesa koja napada zube, nego o pojavi nekontroliranog škripanja zubima koje dovodi do bolova u čeljusti i mišićima te fizičkih oštećenja zuba.
U određenim slučajevima do škripanja zubima može doći i danju, prilikom fizičkog napora. Ova pojava naziva se bruksomanija.
Osobe koje pate od bruksizma najčešće toga nisu svjesne, s obzirom da se događa tijekom noći, u snu. Postoje određeni indikatori koji mogu upućivati na to da možda imate problem s bruksizmom – bol u mišićima čeljusti ili blizu uha, glavobolja nakon buđenja te preosjetljivost zuba na toplinu ili hladnoću.
Osim toga, čest je slučaj da zapravo partner osobe bude taj koji će primijetiti, tj. čuti, noćno škripanje zubima, s obzirom da se radi o snažnim silama i potencijalno vrlo glasnom zvuku koji može nastati.
Stomatolog na pregledu može uočiti oštećenja nastala nekontroliranim škripanjem zubi i, sukladno tome, započeti postupak liječenja ovog stanja.
Dentalni apsces
Zubni ili dentalni apsces je bakterijska infekcija koja može nastati na desnima ili u samom zubu. Simptomi dentalnog apscesa su nastanak gnoja, kao i bol u desnima, oticanje, neugodan zadah, osjetljivost na toplinu i hladnoću i sl.
Postoji nekoliko vrsta apscesa, a liječenje obuhvaća isušivanje apscesa, odnosno uklanjanje gnoja, te liječenje antibioticima. Ovisno o vrsti apscesa, moguća je i potreba za dodatnim liječenjem korijena zuba, a u krajnjem slučaju i vađenje zuba.
Fizička oštećenja zubi
Iako tehnički nisu bolest, oštećenja zubi uzrokovana fizičkom traumom također su ozbiljan stomatološki problem koji se treba odmah riješiti kako ne bi došlo do razvoja bolesti.
Otkrhnut ili napukao zub podložniji je karijesu i drugim bolestima, s obzirom da zub nije cjelovit te samim time nije potpuno zaštićen od vanjskih utjecaja.
Fraktura zuba također umanjuje ili čak potpuno poništava estetsku i žvačnu funkciju zuba, što može dovesti do brojnih dodatnih komplikacija i problema kao što su bol, osjetljivost, neravnomjerni raspored žvačnih sila na ostale zube i sl.
Osim toga, gubitak samopouzdanja uslijed narušene estetike osmijeha također je česta pojava i može u velikoj mjeri utjecati na društveni život osobe.
Kako spriječiti dentalne bolesti?
Iako su posljedice bolesti zuba često komplicirane, njihova prevencija zapravo je vrlo jednostavna.
Prvo, nemojte zanemarivati oralnu higijenu. Redovito perite svoje zube i čistite ih zubnim koncem.
Drugo, obavljajte stomatološke preglede najmanje svakih šest mjeseci. Naime, stomatolog može brzo i lako uočiti i spriječiti nastanak dentalnih bolesti čak i prije pojave prvih simptoma.
Jedan od najčešćih razloga nastanka karijesa i ostalih bolesti je zanemarivanje uloge stomatologa u održavanju oralnog zdravlja, čak i ako redovito održavate oralnu higijenu.
Njegujte zdravlje svojih zubi i oni će vas vjerno služiti potencijalno i cijeli život.
Transformirajte svoj osmijeh.
Kontakt