Stomatoloških zahvata i postupaka ima dosta. Neki su vam vjerojatno jako dobro poznati, kao, primjerice, vađenje zuba, ugradnja zubnih implantata ili izbjeljivanje zuba.

Ortodontske terapije također su veoma česte, a mnogi su se susreli i sa specifičnim zahvatima kao što su sinus lift ili korekcija gummy smilea.

Jedan od uobičajenih postupaka s kojim se ipak dosad možda niste sreli jest devitalizacija zuba. Iako vam sam naziv možda ne “zvoni”, sigurni smo da ste čuli za zubni živac i vjerujemo da vam prva asocijacija na to nije pretjerano ugodna.

Ipak, nema razloga za strah. U ovom tekstu malo detaljnije ćemo vam pojasniti što je i kada se izvodi devitalizacija zuba.

Što je devitalizacija zuba?

Kolokvijalno poznata kao vađenje zubnog živca, devitalizacija zuba stručno se naziva i endodontskim liječenjem zuba, odnosno liječenjem korijenskog kanala zuba.

Cilj postupka je spriječiti gubitak zuba na način da se ukloni zubni živac, očisti inficirano područje i na taj način spriječi širenje infekcije.

U pravilu se radi o postupku koji vam može spasiti zub i održati ga zdravim i funkcionalnim u situaciji kada dođe do infekcije unutar korijenskih kanala zuba.

Kako dođe do potrebe za devitalizacijom zuba?

Čak i ako zub izvana izgleda cjelovito i zdravo, moguće je da je djelovanjem više različitih uzroka došlo do prodiranja infekcije do zubne pulpe, unutarnjeg dijela zuba koji sadrži živac i krvne žile.

Ipak, češći su slučajevi kada postoje jasni simptomi – osjetljivost na toplo i hladno, najčešće pri jelu. Simptomi mogu biti i bol pri žvakanju te bol i oticanje područja oko zuba.

Ovo je najčešće posljedica dubokog karijesa, iako uzrok može biti i napuknuće/otkrhnuće zuba te trauma zuba izazvana škripanjem zubima u snu, tj. bruksizmom.

U takvim slučajevima je potrebno, ako se utvrdi da je karijes zaista stigao do zubne pulpe, pristupiti postupku devitalizacije zuba, odnosno endodontskom čišćenju korijenskog kanala zuba kako bi se uklonilo inficirano tkivo i i spasio zub.

Postupak devitalizacije zuba

snimanje-zuba-za-postupak-devitalizacije-zuba

Prije svega, potrebno je obaviti detaljnu dijagnostiku, odnosno snimiti inficirano područje kako bi stomatolog imao točan uvid u stanje i veličinu korijena zuba.

Pacijenta se podvrgava lokalnoj anesteziji, što zahvat čini bezbolnim.

Stomatolog zatim radi mali otvor na površini zuba kako bi došao do inficiranog područja zubne pulpe. Potom se inficirano tkivo uklanja i temeljito čisti cijeli korijen, koji se potom zatim oblikuje i priprema za ispunu.

Korijenski kanali zuba potom se dezinficiraju, nakon čega slijedi njihova ispuna biokompatibilnim materijalom, nakon čega se zub zatvara.

Nije isključeno da će s vremenom u nekim situacijama biti potrebno ponoviti postupak.

Može li zub funkcionirati bez zubne pulpe?

Može. Glavni cilj ovog postupka je upravo spašavanje zuba uklanjanjem inficirane pulpe. Sama svrha zubne pulpe jest da zubu omogući osjetljivost na toplinu i hladnoću. Bez zubnog živca je zub potpuno funkcionalan, samo nema navedenu osjetljivost.

Naravno, puno je bolje imati vitalni zub. Zubni živac unutra je s razlogom, a bol ili nelagoda znak su upozorenja da nešto možda nije u redu i da je potrebna intervencija stomatologa.

Koliko traje devitalizacija zuba?

postupak-devitalizacije-zuba

Devitalizacija zuba je postupak koji se u nekim slučajevima može obaviti u jednom posjetu stomatologa, no najčešće će trebati dva do tri posjeta. U tom slučaju prilikom jednog od posjeta na zub se aplicira devitalizacijska pasta prije samog postupka.

Vrijeme potrebno za sami postupak 30 do 90 minuta, ovisno na kojim zubima se obavlja, odnosno broju kanala unutar zuba.

Hoće li devitalizirani zub promijeniti boju?

Ovo se može dogoditi, može doći do promjene boje, odnosno tamnjenja zuba. U tom slučaju preporučujemo konzultaciju sa stomatologom jer je avitalni zub moguće izbijeliti, a u krajnjem slučaju može se primijeniti i zubna ljuskica

Može li devitalizirani zub boljeti?

Devitalizacija podrazumijeva uklanjanje živca, stoga devitalizirani zub ne može boljeti.

Ono što može biti jest da boli zubno meso oko tog zuba ako je upaljeno. Također je moguć nastanak zubnog apscesa, a boljeti može i zub koji nije u potpunosti devitaliziran, odnosno nisu očišćeni svi korijenski kanali.

Kako obavljati oralnu higijenu s devitaliziranim zubom?

oralna-higijena-s-devitaliziranim-zubom

Pravila su slična kao i nakon većine drugih stomatoloških zahvata. Područje na kojem je rađen zahvat prilikom oporavka treba pripaziti. Uz to, potrebno je, kao uobičajeno, redovito obavljati oralnu higijenu i stomatološke kontrole.

Poseban naglasak stavljamo u ovom slučaju na redovite stomatološke kontrole kako bi se moglo pratiti stanje zuba koji je devitaliziran.

Uz stomatološke preglede, preporuka je barem jednom godišnje obaviti i snimanje zuba.

U svakom slučaju, ako primijetite bilo koji od simptoma, važno je na vrijeme reagirati i obratiti se stomatologu kako bi se odmah započelo liječenje.

U suprotnom može biti ozbiljnih posljedica, infekcija se može proširiti, a u konačnici može doći i do gubitka zuba.

Transformirajte svoj osmijeh.

Kontakt